Pampeliškový med

Mohl bych pracovat jako včelka?

Call to action

Recept na pampeliškový med

Jednou, když začaly na louce kvést pampelišky, zapovídal jsem se s včelkou, která létala od jedné rozkvetlé hlavičky ke druhé a sbírala nektar. To je prý taková sladká šťáva, kterou v sobě květy ukrývají. Včelka mi prozradila, jak je pro ni nektar důležitý. Přenáší ho ve svém medovém váčku do úlu, tam se ukládá do pláství a přeměňuje v med, aby mělo celé včelstvo v zimě co jíst. Takže plástve jsou vlastně taková sladká včelí spižírna! Tu bych chtěl mít taky. Zjistil jsem, že stejným způsobem ale med vyrobit nedokážu, to umí opravdu jenom včely. Ty se nade mnou ale slitovaly a prozradily mi, jak ten jejich krásně voňavý med můžu alespoň napodobit. A tak jsem to zkusil, je docela snadný a výborný!

Doba přípravy: 3 hodiny přípravy plus 1 den louhování | Náročnost: 1 (snadné) | Počet porcí: na 4 malé skleničky

Recept na pampeliškový med

Budu potřebovat

Na necelý 1 litr medu:

250 hlaviček pampelišek (zhruba 5 hrníčků)
1 kg cukru krupice (5 hrníčků)
1 litr vody (4 hrníčky)
1 citron
1 pomeranč

Vybavení:

mísa
velký hrnec
vařečka
sítko
trychtýř
naběračka
4 skleničky se šroubovacím víčkem (třeba od marmelády)

POSTUP PŘÍPRAVY

01)

Na zahrádce nebo na čisté louce mimo město natrhám asi 250 hlaviček rozkvetlých pampelišek. Chvilku je nechám rozložené na utěrce, aby z nich odlétli všichni broučci.

02)

Pampelišky dám do velkého hrnce spolu s 1 litrem vody a 15 minut povařím. Potom nechám v hrnci do druhého dne vylouhovat všechnu pampeliškovou chuť.

03)

Druhý den přecedím přes sítko a pampeliškovou vodu vrátím do hrnce spolu s cukrem. Přidám na kolečka nakrájený omytý citron a pomeranč (i s kůrou). Vařím při střední teplotě asi 2 hodiny a občas dobře ode dna promíchám. Postupně mi pampeliškový sirup zhoustne, až vypadá jako zlatý tekutý med.

04)

Horký pampeliškový med plním do uzavíratelných sklenic, které jsem předtím vyvařil v horké vodě, aby byly naprosto čisté a med se mi v nich nezkazil. Pečlivě zašroubuju a schovám do spíže. Jednu skleničku si rovnou připravím na snídani :-)
Baví tě se mnou vařit?

Baví tě se mnou vařit?

Vyzkoušej další recept ☛