Sladké malířské plátno

Kdo maluje na nebe duhu?

Call to action

Recept na sladké malířské plátno

Vždycky mě zajímalo, kdo na nebe maluje duhu. Kde se na obloze najednou bere tolik barev? A proč se objevuje, jen když je mokro? Malují ji snad vodovkami? Sova říkala, že ji tam maluje sluníčko – to se mi ale nějak nezdá… Kdyby bylo nejhůř, třeba bych to mohl zvládnout i já. Z domácích zásob dokážu umíchat tolik barev, že s nimi půjde namalovat snad úplně cokoliv. Zatím si svoje malířské schopnosti trénuji na své krupicové kaši, která má povrch hladký a čistý skoro jako malířské plátno.

Doba přípravy: 1/2 hod. | Náročnost: 1 (snadné) | Počet porcí: pro 2 kukačky

Recept na sladké malířské plátno

Budu potřebovat:

Na kaši:

2 hrníčky mléka
4 lžíce krupice
2 lžíce krupicového cukru
1 kukaččí lžička soli
1 lžíce másla

JDE TO I BEZ LEPKU:
krupičku použiji pohankovou nebo rýžovou
JDE TO I BEZ LAKTÓZY:
mléko použiji rýžové a vynechám máslo, nebo použiji přepuštěné máslo (ghí)

Na barvy:

červená: maliny nebo jahody
fialová: borůvky nebo ostružiny
oranžová: meruňky nebo mango
hnědá: čokoláda

Vybavení:

hrnec
vařečka
lžíce
lžička
talíř

POSTUP PŘÍPRAVY:

1) Krupici v hrnci promíchám s mlékem, solí a cukrem. Nechám v hrnci chvilku odpočívat, ideálně půl hodiny.
2) Pak znovu promíchám a dám hrnec na plotnu. Vařím zhruba 5 minut, po celou dobu kaši ode dna míchám, aby se mi nepřipálila. Když začne bublat a houstnout, kaši z plotny odstavím a vmíchám do ní máslo.
3) Kaše ale musí zůstat trochu tekutá, aby se na talíři hezky rozlila a vytvořila hladký povrch, na který se mi bude dobře kreslit. Nemusím se bát, rychle zatuhne. Rozdělím ji do talířů. Tak si připravím svá malířská plátna.

Malování:

1) Na svá malířská plátna můžu malovat třeba barvami duhy, které si sám vytvořím! Jak? Hrst vybraného ovoce nakrájím, dám do zapékací mističky a vidličkou ho pořádně rozmačkám.
2) Pak dám na chvilku zapéct do trouby (3-5 minut) nebo do mikrovlnky (zhruba půl minuty na nízký výkon). To stejné můžu provést i s čokoládou.
3) A můžu se pustit do malování! Použiji úplně nový, čistý štětec.
Duhová omalovánka

Duhová omalovánka

Tady si můžeš vyzkoušet, jak jdou barvy duhy správně za sebou! Vybarvi ovoce a zeleninu a barvy přenes ze své palety na plátno :-) Stáhnout PDF k tisku můžeš zde.Vyzkoušej další recept ☛